Meie kennel "ALTÕN" registreeriti Eesti Kennelliidus (EKL) 1993-ndal aastal ja esimene pesakond sündis jaanuaris 1995. Peaaegu 25 aasta jooksul on kennelis sündinud enam kui 40 pesakonda. Võib kindlalt öelda, et kõik praegusel ajal Eestis kesk-aasia lambakoeri kasvatavad kennelid on alustanud just meie aretatud koerte või nende järeltulijatega.
Näitustel on meie kasvandusest pärit koeri tunnustatud kõikvõimalike tiitlitega, millest väärtuslikeimaks peame Venemaa Rahvusliku Tõuklubi tšempioni tiilit- selle vääriliseks tunnistati meie kennelis kasvanud isane E-SHAHRUH (Turkmen-Kala Azat x Zargul) 2010 aastal. Meile teadaolevalt ei ole siiani seda tiitlit ühelgi teisel kesk-aasia lambakoeral Baltimaades. Pea kõikidel erinäitustel Eestis viimase 15 aasta vältel on kenneli kasvandikud jõudnud auhinnalistele kohtadele. Aastatega on meie suhtumine näitustesse muutunud aina skeptilisemaks - algselt tõuparandusliku eesmärgiga loodud ettevõtmine on kahjuks üha enam ja enam muutumas eesmärgituks show-ürituseks. Mingit visiooni ja mõtet kannavad ehk veel ainult erinäitused. Osaleme näitustel haruharva ja sedagi pigem aretuseks vajalike hinnete saamiseks.
Aretustöös oleme seadnud eesmärgiks kasvatada iseloomuliku välimikuga tugevaid ja vastupidavaid koeri, kes kasvavad ilma farmakoloogiliste saavutuste toeta, kellel on stabiilne psüühika ja ideaalis ka territoriaalsed valveomadused, kuid kes seejuures ei
vaja üleskasvatamisel isiklikku psühholoogi, vaid lihtsalt omaniku
tervemõistuslikkust.
Kenneli aretuseesmärkide ega prioriteetide hulka ei kuulu koerte kasv või mingi eriline värvikombinatsioon. Peamine on mainitud omaduste vastavus standardile ning et nad ei häiriks koerte tervist ja funktsionaalsust - heas raamatus loeb sisu teadagi rohkem kui särav kaanepilt.
Kõikidele meie kutsikate omanikele oleme alati meeleldi valmis jagama nõuandeid kõigis pidamist ja üleskasvatamist puudutavais küsimustes. Samuti ootame igasugust tagasisidet meie kasvandike kohta terve nende elu jooksul.

Olga Guivan

september 2019.