„PEAAEGU“ JUHT

E.Frauli (http://www.leerburg.com)

Juhi positsiooni saavutamiseks ei tule koeral ilmtingimata ähvardavalt käituda. Kõikide karjaliikmete allutamiseks piisab täiesti mõningate käitumisreeglite järgimisest. Reeglid on:

juht sööb esimesena

juht magab parimas kohas

juht läheb ees

juht otsustab, kas karjas toimub kaklus

juht otsustab, kuidas võõrast vastu võtta

juht otsustab ise, mida ta teeb

Kui koeral lubatakse neid reegleid järgida, saab temast peremeestele märkamatult „peaaegu“ juht. Ja ühel päeval, mil ta otsustab selle rolli täiel määral üle võtta, toimubki tõsisem konflikt.

 Armastusest

Armastada võib mitut moodi. Võib lubada koeral voodis magada ja pärast olla nördinud tänamatusest kui teid enam sinna ei lubata, aga võib ka kohe algusest peale tal seda mitte teha lasta. Võib koera laua äärest toita, talle kõike lubada, hellitada ja sussutada, aga võib ka teda kööki mitte enne lasta kui kõik on söömise lõpetanud ning osata öelda koerale „ei“, kui see on vajalik. Seejuures, muide, võib koera ka imekenalt nunnutada ja temaga mängida, ent osata anda talle mõista, millal aeg mänguks on läbi. Esimesel juhul, kui jutt käib isasest koerast, pole välistatud, et ühel kenal päeval, mil ta ennast LIIGA ülbelt üleval peab, tuleb teil koerale keretäis anda. Teistmoodi teda pidurdada pole võimalik. Teisel juhul sellist situatsiooni lihtsalt ei teki. Millist varianti teie eelistaksite: olla kindlad, et olete kõige peamisem ja kõik lihtsalt jumadavad teid, hiljem aga saada paras hoop enesearmastuse ja ribide pihta või pidevalt tunnetada, et on keegi, kes teid armastab, ent on teist ikkagi peamisem?

Äkiline kurtus ja teised „haigused“

On kerge öelda, et koera püüdlused haarata hierarhia ülemist astet tuleb katkestada juba pisiasjades, ent mitte alati pole neid pisiasju kerge märgata. Vaatamata  üldlevinud  arusaamale nagu algaks esimene allumatuse katse esimesest urinast, algab tegelikult kõik tunduvalt varasemast- sõnakuulmatusest.

Noorel kasvaval koeral ilmnevad üha sagedamini „äkilise kurtuse“ hood, millest kõik alguse saab. Taolist nähtust esineb ka täiskasvanud ja isegi dresseeritud koerte juures. Reeglina algavad „hood“ , kui peremees tahab vabalt jalutavat koera enda juurde kutsuda. Harilikult koheselt reageeriv koer jätkab seekord millegi nuusutamist ja on hõivatud muudest „koera tegemistest“. Peremees on kindel, et hüüdis liiga vaikselt ja kordab käsklust kõvemini. Seekord koer kuuletub ja peremees unustab juhtunu.

Juhtum on aga esimeseks märgiks. „Hood“ korduvad aeg-ajalt ning õõnestavad iga kord märkamatult, kuid armutult peremehe autoriteeti.

Teine levinud haigus on „tahan tualetti“. Ilmneb samuti tavaliselt juurdekutsumisel. Peale peremehe käsklust meenub koerale, et tal on ruttu vaja „asjale“ minna eemaldudes demonstratiivselt lähimate põõsaste juurde, kus ka tõepoolest midagi teeb. Näib, et siin on võimatu trikitada. Paraku... Tuli jällegi välja, et peremehe käsklus jäi täitmata, ehkki põhjus tundub olevat usutav. Teisest küljest- pole oluline, mil viisil, kuid läks nii, nagu tahtis koer ja mitte peremees.

Samasse „haiguste“ rühma kuulub ka „põhjuseta mõtlikkus“.  „Mõtteisse“ vajunud koer võib hakata end aegamisi voodile venitama või nina laual oleva vorsti poole nihutama. Samas, kui hoolikalt jälgida, võib näha teie poole ebaloomulikult kõõrdi vaatavaid, pingsalt teie reageeringut ootavaid silmi. Väga sageli tehakse selliseid asju nimelt peremehe juuresolekul, kontrollimaks, kas pole muutunud nõudmised ja keelud ning kas poleks võimalik juba omaenese äranägemise järgi tegutseda, nagu juhile kohane. Kui te vaid naerate selle peale ega näita, et olete vihane, ületab koer veel ühe nähtamatu astmekese. Muide, kõva sõna, isegi teeseldult öelduna, kutsub koera ilmes esile märgatava kergenduse, nii et ei jää kahtlustki koera heameelest selle üle, et te pole lasknud end tema silmis kahandada.

Kui nii ei saa, saab teisiti

Niisiis on see juhtunud. Esimene „pehme pöörde“ katse on toimunud ja te taipate, et midagi on vaja ette võtta. Üritagem rakendada nendesamade meie koerte meetodit- pole tähtis, mil viisil, oluline on tulemus. Näiteks „kurtuse“ juhtum. Siin on kaks tegutsemisstiili. 1)Kasutada  pikka jalutusrihma või viskevahendeid. Eesmärk- näidata koerale, et niikuinii ta teie eest ei pääse. 2)Kanda enesega kaasas midagi koera jaoks eriti hinnalist- palli, maiust vms. Eesmärgiks on näidata juurdetuleku kasulikkust ja meeldivust. Parem on rakendada muidugi teist meetodit, mis, nii veider kui see ka pole, töötab sama edukalt kui esimene.

Samale põhimõttele on ülesehitatud ka laialdaselt tuntud meetod dominantsete koerte ohjeldamiseks. Nagu teada, näitab lamav asend alluvat seisundit. Just seepärast keelduvad dominantsed koerad tihti täitmast käsklust „lama“. Sarnaseid kavalusi võib kasutada teistegi, lihtsamate juhtumite puhul. Muuseas kuuluvad taolised nipid peaaegu iga dresseerija „varustusse“ ja neid rakendatakse standardsete käskluste vastuvaidlematu täitmise kinnistamiseks. Seetõttu taipab dressuuriväljakul käiv koer väga ruttu, et mingil mõistetamatul põhjusel teeb ta niikuinii täpselt nõnda nagu ütleb peremees, viimane aga, samuti enesele märkamatult, muutub tõeliseks juhiks.

 

KUIDAS KÄITUDA DOMINANTSE KOERAGA

 

Igal kujul esineva dominantsuse vastu tuleb võidelda, kui ta on aga vältimatu, peab see olema vähemalt kontrollitav, olenemata sellest, milline koer teil on.

Koerahammustuste põhjuseks on inimeste vale käitumine konkreetses situatsioonis. Koerad on karjaviisiliselt elavad loomad ning parimaks võimaluseks dominantsusest rohkem teada saada on karjalise eluviisi uurimine.

Mõistmiseks on parim vaadelda hundikarjade uurimistulemusi. Neil on karjas alati dominantne paar. Hundid säilitavad oma dominantsuse mitte iga päev karja liikmetega võideldes, vaid kasutades oskuslikke, rafineeritud võtteid. Peamist osa mängivad siin keha asendid ja seisangud.

Kuulekuse õpetamine

Kontrollida dominantsust tähendab panna maksma teie kui karja liidri võim.

Kõige lihtsamaks viisiks on koerale kuulekuse õpetamine. Kiitmise ja korrigeerimise mõttest aru saamine on teie ja teie koera vahelise tiheda seose ning tõsiste suhete loomise pika tee alguseks.

Enamikule koertest piisab dominantsuse kontrollimiseks ainult kuulekusdressuurist, kuid on isendeid, kelle puhul peremehe karjajuhiks kinnitamiseks läheb tarvis teisigi jõupingutusi. Enamus peremehi lubab hoolimatusest sageli juhtuda asjadel, mis soodustavad koertel dominantse käitumise arenemist.

Koerte dominantse käitumise peensusi mõistes saame aru, kuidas muuta ennast omaenese kodus karja liidriks. Mõned näited käitumisest, mis kõnelevad teatud dominantsusest kodus: koer magab voodis koos peremehega; ei luba peremehel peale kodust eemalviibimist siseneda magamistuppa; lõriseb toidu või mänguasjade juures; ei luba teil mänguasju võtta, ilmutades agressiivsust; läheb alati esimesena uksest läbi; sunnib teid mängima, kui tegelete hetkel millegi muuga; koer on äärmiselt agressiivne; on agressiivne mõnede peretuttavate suhtes ja suhtub hästi teistesse.

Magamistuba

Dominantsuse kontrollimine algab kodust. Esimene, mida peame tegema, on võtta kontrolli alla kohad, kus koeral on lubatud süüa, magada ja mängida. Dominantsel koeral ei tohi  mingil juhul lasta voodis magada. Parim magamisase kuulub alati karja juhile (teile). Las teie koer magab mõnes teises toas koerapuuris.

Mänguasjad

Ajal, mil kutsikas kasvab, ei tohi lasta tekkida omanikutundel. Peremees peab alati saama koera käest ära võtta igat mänguasja ükskõik mis ajal, seejuures ei tohi koer ilmutada agressiivsust. Kui kutsikas uriseb, peab peremees teda turjast kõvasti raputama ja riidlema. Kui koer on täiskasvanum ning võib hammustada, tuleb kinnitada rihm ja teda mänguasja juures rihmast korrigeerida (teha seeria järske tõmbeid). Kui sel hetkel koer veel uriseb, siis tõreleda rangel madalal häälel. Niipea, kui koer jätab mänguasja, viige ta enne mänguasja ülestõstmist eemale. Kuni olukord ei ole kontrollitav, ei tohi seda mänguasja koerale enam anda. Koera maailma juhib ainult peremees ja koeral tuleb seda mõista. Selle stsenaariumi üheks puktiks on: „Teie määrate, kui kaua ja milliste mänguasjadega mängida“.

Kui koer ei loovuta mänguasja isegi rihmaga korrigeerimisel ning peremees ei ole kindel selles, et  suudab mänguasja koera suust ohutult ära võtta, jääb edasitegutsemiseks kaks varianti. Ignoreerige olukorda- astuge heitlusse vaid siis, kui suudate võita. Kui koer lõpuks mänguasja suust laseb, tõstke see üles ja koristage jäädavalt. Koer ei tohi selle mänguasjaga enam kunagi mängida. Kui otsustasite tulemust forsseerida ja võita sõja mänguasja pärast tugeva koeraga, on hädavajalikud mõned eelnevad ettevalmistused. Esiteks, pange koerale lisaks veel range kaelarihm. Teiseks, siduge jalutusrihm tugeva eseme- “posti“ külge (mis ei liiguks). Kui koer võtab mänguasja, juhtige ta jalutusrihmaga teise, posti külge seotud rihma juurde. Kinnitage teine jalutusrihm range kaelarihma külge. Nüüd on koeral kaks jalutusrihma- kumbki ühe range kaelarihma küljes. Käskige koeral mänguasi maha visata ja eemaldudes tõmmake nii, et koer jääks teie ja posti vahele. Rakendage piisavalt jõudu, et koer eseme välja sülitaks. Kohe, kui ta seda teeb, kiitke koera. Kui võite hammustamist kartmata läheneda, minge koera juurde ja kiitke rahustavalt. Kui ta üritab teie lähenedes eset uuesti haarata, ärge minge hulluks, vaid eemalduge jälle ja tõmmake. Peremehe poolt ei tohi see protsess olla metsik või liiga palavikuline. Kontrollige ennast ja jääge rahulikuks. Jätkake koera tõmbamist niikaua, kuni ta püüab teie lähenedes mänguasja tagasi saada. Kui teil ei jätku julgust eset üles võtta, lööge see lihtsalt jalaga eemale, et koer selleni ei ulatuks. Pidage alati meeles, et võitlusse astuda maksab vaid juhul, kui suudate selle võita.

See protseduur on vajalik vaid suurte koerte puhul. Väike koer tuleb lihtsalt maast üles tõsta ja hoida kuni ta mänguasja lahti laseb. Mõnedele pehmesüdamelistele peremeestele võib see jubedana näida, kuid see pole jubedam kui koer, kes last näost hammustab.

Söögiaeg

Dominantsusprobleemiga koeral ei tohi kunagi lubada viibida köögis samal ajal kui pere sööb. Kõige halvem asi, mida te teha võite, on sööta dominantset koera toidulaua äärest. Karja juht sööb alati esimesena ja võtab endale parimad palad. Söögi ajaks sulgege koer alati puuri või teise tuppa. Laualt toitmine on halvim, mida teha võite. See vaid suurendab teie probleeme.

Toit

Dominantsed koerad peavad end oma toidu juures tihti agressiivselt ülal. Kutsika puhul saate urisemisest jagu ning võite sundida teda toitu teile loovutama või hoida käsi kausi juures kuni ta sööb. Vanema koeraga pole ma kindel, et tasuks astuda heitlusse. Kui ostan koera, kes oma söögi juures on agressiivne, ei võitle ma harilikult sellega üldse, ent sel juhul elab see koer kasvanduses. Kui tekib vajadus parandada seda momenti koera puhul, kel tuleb elada majas, kus on lapsi, toidaksin ma seda koera alati eraldi ruumis ja ainult ise. Ma ei jätaks iialgi kaussi maha kui koer on söömise lõpetanud, eriti kui majas on lapsed. Ma ei läheneks kunagi koerale ega võtaks toitu ära kui ta on oma kausi juures, vaid kutsuksin teda teisest toast (annaksin võib-olla maiust selle eest, et tuli). Siis läheksin ja võtaksin kausi koera eemal olles. Kui on vaja, et koer lubaks söögikausi juures viibida, laseksin koeral süüa vaid ise kaussi käes hoides. Kui ta keeldub söömast kausist minu käes- palun väga. Olles küllalt nälginud, hakkab ta sööma varem või hiljem. Tegelikkuses on vaevalt nii palju põhjuseid, et probleemi antud moel tuleks lahendada.

Hellitamine

Väga tähtis on dominantse koeraga kindlat sidet hoida. Koerad elavad ja surevad vastavuses oma kohaga karjas. Ainus kontrollimisviis on seada sisse head vastastikused suhted. Ent seda tuleb teha teie reeglite järgi. Koer, kes tuleb teie juurde ja sunnib teid ennast hellitama kui loete lehte või töötate arvutiga, demonstreerib dominantset käitumist. Ärge laske sel juhtuda. Pange koer lamama. Üks parimaid viise ennast karja juhiks seada on kontrollida koera käitumist teda pikaks ajaks kohale sundides.

Agressioon peretuttavate suhtes

Kui koer on agressiivne teatud külaliste vastu (ja teiste vastu mitte), keda ta juba on näinud ja kes talle lihtsalt ei meeldi, on see samuti üks dominantsuse liike. Lihtsaim viis on koeraga riielda ja panna ta puuri (või teise tuppa). Näidates koerale, et te oma ümbrust pidevalt kontrollite, kinnitate end juhi rollis. Karjas määrab ainult juht selle, kellega ja millal kakelda. Kui laseme koeral endal otsustada, keda rünnata, lubame me tal jääda dominantseks.

Uksed ja astmed

Elu dominantse koeraga nõuab suure hulga peensuste täitmist, mis on vajalikud selleks, et koer mõistaks- peremees olete teie, olete juht tema elus, inimene, keda ta austab. Üks neist väikestest asjadest, mida alati peate järgima- tehke nii, et koeral tuleks teid alati esimesena ukseavasse lasta ning trepist alla minnes käia teie järel. See võib näida tähtsusetu seigana, kuid see pole nii. Sundides koera tegema sarnaseid pisiasju, annate sellega juba teie vastastikusse suhtesse teatud tooni.

Agressiivsus

See on raske juhus. Kõige kergem on kontrollida agressiivsust noores eas pöörates sellele küllaldaselt tähelepanu enne, kui asi kasvab tõeliseks probleemiks. Ma ei luba oma kutsikatel kakelda, sekkun ilmtingimata. Nad taipavad peagi, et ainult mina otsustan, kui tugevalt tohib mängida ja kas üldse.

Olen arvamusel, et enamikel juhtudel on väga tugevate, kangekaelsete dominantsete koertega parem võimalikult rohkem kasutada peent „kehakeelt“ ja sõnalisi käsklusi. Teisisõnu, selle asemel, et luua olukordi, kus ma olen sunnitud koera rihma otsa panema (ja rikkuma meievahelisi häid suhteid), ma pigem lihtsalt väldin niisuguseid situatsioone või lihtsalt riidlen koeraga karmil häälel. Tekitan „alfa-positsiooni“ koeraga riieldes või teda eemale viies või kõrvale käsutades ja situatsioonist väljudes.

Lõpetuseks mõned meeldetuletused, mida ei tohiks unustada.

Astuge heitlusse ainult sel juhul, kui suudate sellest võitjana välja tulla. Võitluses oma koeraga valdavatel juhtudel kaotate rohkem kui saavutate- isegi siis, kui võidate teie. Iga kord mõelge, otsige probleemide põhjusi ja võimalusi neid lahendada.